قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

اکثریت ایرانیان؛ ناراضی ازبی فایده بودن برجام وامیدوار به ایستادگی اروپا


درحالی که افراطیون منتقد روحانی پس از برجام راههای بی اثرکردن مصالحه برجام رادردستور کار داشته و دارند یک راه نیز این بود که دلسردی و سردرگمی برای شرکتهای خارجی فراهم کنند که به ایران نیایند .

شوربختانه این هدف نتیجه داد و شهروندان ایرانی کهبه نتایج برجام امیدوار بودند حالا احساس خوبی ندارند و برخی از کارشناسان باوردارند یکی از دلایل نارضیتی مردم که به ناآرمی در دی ماه منجرشد همین ناامیدی بود. داستان توافق هسته ای ایران موضوعی است که نه تنها رسانه های ایرانی بلکه رسانه های بین  المللی هم هر روز به آن می پردازند . کمتری روزی می شود که در  رسانه های جهان در مورد رویکرد ترامپ در توافق هسته ای ایران و تبعات تصمیمات مختلف او روی ایران و امریکا و اقتصاد دنیا گزارشی منتشر نشود .
 امروز نشریه the week in asia که در چین چاپ می شود  ازنتایج یک نظر سنجی در ایران  خبر داده است که  از افراد مختلفی ۱۰۳ سوال در حوزه های مختلف اقتصادی و دیپلماسی پرسیده شده است . در این نظر سنجی  مردم در مورد توافق هسته ای و آینده آن ، مدیریت اقتصادی  ایران و سیاستهای ترامپ و در نهایت شرکای اقتصادی آینده ایران نظراتشان را ارایه داده اند.این نشریه نوشت ۷۶.۵ درصد از افراد مورد پرسش اعلام کردند هیچ منافعی از محل توافق هسته ای  دریافت نکرده اند در حالیکه در سال ۲۰۱۵ میلادی ۵۵.۱ درصد از مردم ایران نسبت به کسب منفعت ایران بعد از امضای توافق هسته ای نا امید بودند.البته  در نظر سنجی سال ۲۰۱۶ میلادی هم ۷۳.۸ درصد از مردم اعلام کردند اثرات مثبت اقتصادی را بعد از امضای این توافق مشاهده نکرده اند. نگران کننده ترین یافته این نظر سنجی این بود که ۶۷.۴ درصد از مردم ایران اعلام کردند توافق با  دنیای غرب در هر مساله ای نادرست است زیرا کشورهای غربی به خواسته ای های طرف  ایرانی احترام نمی گذارند و بعد از توافق در هر زمینه ای ، هیچ منفعت اقتصادی ملموسی نصیب ایران نمی شود . این نشریه بر این باور است رویکرد کشورهای غربی در زمینه توافق هسته ای باعث شده است دیدگاه مردم ایران در مورد دیپلماسی برای حل مسایل جهانی منفی شود و این به معنای عقب گرد اقتصادی و سیاسی در دنیا است.
از طرف دیگر ۶۷.۳ درصد از مردم ایران بر این باور هستند که  باید به دنبال حصول خود کفایی اقتصادی در ایران باشند و نیاز به دنیای بیرون برای توسعه زیر ساختهای اقتصادی و اجتماعی را به حداقل برسانند.این به معنای سخت تر شدن مذاکره با ایران  در  مسایل جهانی است زیرا اعتماد مردم نسبت به قدرت  های جهانی به حداقل رسیده است.اما این نشریه  بعد از اعلام نتیجه این نظر سنجی به ارایه راهکار هم پرداخته است. در صورتی که که ترامپ به سنگ اندازی در توافق ادامه دهد  یا مانع از عادی شدن فعالیت اقتصادی  ایران شود  کشورهای اروپایی و چین و روسیه می توانند از فرصت به بهترین شکل استفاده کنند و مانع از آسیب دیدن شالوده سیاسی دنیا شوند . این دیدگاه به این دلیل مطرح شده است که ۶۷.۵ درصد از مردم ایران  اظهار کردند حتی اگر ترامپ از توافق هسته ای خارج شود، اروپا به این توافق پایبند می ماند . سهم افرادی که به همکاری اقتصادی چین و روسیه با ایران اطمینان داشتند بیش از ۷۶ درصد بوده است . بنابراین اروپا ، چین و روسیه  وظیفه بسیار مهمی در عرصه بین الملل بر عهده دارند . آنها باید در توافق بمانند ، تلاش کنند تا با سرمایه گذاری در ایران،  همکاری های مالی و صنعتی و بانکی و عادی سازی روابط اقتصادی حداکثر منافع اقتصادی را از محل توافق هسته ای به این کشور برسانند تا  امکان مذاکره در مورد مسایل مختلف با این کشور همیشه وجود داشته باشد.از طرف دیگر باید در نظر داشت که منفی شدن دیدگاه مردم ایران در مورد مذاکره و دیپلماسی  می تواند در کشورهای دیگر خاورمیانه هم رخنه کند و این بحرانی بزرگ برای دنیا خواهد بود . بحرانی که رییس جمهوری تازه امریکا آن را ایجاد کرده است  و می تواند تا بحرانی شدن اوضاع جهانی آن را پیش ببرد.

بیشتر بخوانید  جشنواره الحان السلوک در رشته اذان برگزار می‌شود


لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *