قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

بازار ارز آدرس خواهد داد


ساعت24-هنر و ترفند دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا این است که می تواند فضای تبلیغاتی را گونه ای آرایش دهد که در آن فضا احساس کند نقش نخست را دارد و دیگران در اندازه های بسیار پایین تماشاچی بازیگری اوهستند. این قدرت ترامپ در جریان مبارزه انتخاباتی آمریکا آشکار شد و او توانست با همین ترفند رقبای جمهوری خواه و دموکرات خود را شکست داده وبه کاخ سفید راه یابد.

این رییس جمهور آمریکا در جریان مبارزه انتخاباتی خود وعده هایی داد و شهروندان را شیفته این وعده ها کردکه یکی از آنها پاره کردن برجام بود. برجام قراردادی میان ایران و 6 کشور است که یکی از آن کشورها آمریکاست. ترامپ اکنون نزدک به 9 ماه بود که می خواست به شهروندان و به ویژه به هوادارانش نشان دهد پاره کردن برجام را فراموش نکرده و دنبال موقعیت است. وی با استفاده از ترفندهای تبلیغاتی اش کاری کرد که ایرانیان پرشماری را به ساعت 20 روزجمعه بکشاند تا ببینند او قرار است در باره برجام و مسایل ایران چه می گوید. به نظر می رسد تا اینجای کار ترفند تبلیغاتی ترامپ کامیاب بود و او برای چند ساعت آمریکا ، ایران و اتحادیه اروپا را مات و مبهوت کرد. وی سرانجام در سخنانی عجیب گفت که قرار است چه کند و چه اقدامهایی از سوی نهادهای دولتی آمریکا در باره ایران باید انجام شود.

بیشتر بخوانید  تسخیر جهان با 500 میلیارد دلار؟

اکنون و در صبح روز شنبه 22 مهرماه ایرانیان از خود می پرسند قرار است چه رخداد بزرگ یا کوچک در ایران به ویژه فعالیتهای اقتصادی رخ دهد. چیزی که با قاطعیت می توان در باره آن نظر داد این است که باید منتظر باشیم و ببینیم که تصمیم های بعدی از سوی کاخ سفید و فرمانده آن چیست و چه مسیری را طی خواهدکرد. در باره این پیامدها به ویژه آثار تصمیم و رفتار و گفتارترامپ در ایران باید به ساختار اقتصاد ایران از یک سو و رفتار آتی بازیگران اصلی آن یعنی خانوارها ، بنگاهها که شامل بخش خصوصی نیز هست ونهادهای دولتی و حکومتی نگاه کرد. این یک خلط مبحث خواهد بود که بگوییم و تاکید کنیم رفتار این بازیگران اصلی اقتصاد پیش و پس از سخنان تهدید آمیز رییس جمهور آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد و این نیز پذیرفتنی نیست که بازارهای ایران شامل بازار کالا ، بازار ارزو طلا ، بازار مسکن ، بازار پول و بازار کار با دگرگونی های شگرف همراه خواهد بود. به نظر می رسد شهروندان ایرانی به ویژه به بازار ارز به مثابه بازار ی با اثرپذیر ی آنی چشم خواهند دوخت و آدرس بعدی را از این بازار می گیرند. بازار بعدی که ممکن است با تلاطم مواجه شود بازار سهام خواهد بود. بازرهای دیگر به سرعت و با شتاب با دگرگونی مواجه نمی شوند. دولت اما در هردو بازار به ویژه بازار ارز دست بالا درارد و اگر تمایل داشته باشد قادر به کنترل آن خواهد بود .

بیشتر بخوانید  آبروانی: ضرورت تشکیل اتاق فکر برای کمک به رادیو قرآن/ 5 توصیه استاد سلیمی به ابوالقاسمی

نکته بسیار با اهمیت این است که باید منتظر پس لرزه های سخنان ترامپ باشیم و این تصور که هیچ اتفاقی نمی افتد را ازذهن دورکنیم .مداراجویی شهروندان در آرام نگهداشتن فضای کسب و کار بسیار اهمیت دارد و نهادهای دولتی و حکومتی باید تا جایی که ممکن است با شهروندان به طور روشن و شفاف سخن بگویند تا بازارها به دلیل ناروشنی با دشواری همراه نشوند. به نظر بخش خصوص ایران به ویژه تشکل های بزرگتر باید به جای اینکه تماشاچیمحض باشند بهتر است با استفاده از تجربههای قبلی و با کمک گرفتن از آگاهان به مسایل بین المللی در حوزه مناسبات جهانی و اقتصادی همه ابعاد داستان رخ داده و پیامدهای احتمالی را در کانون توجه قرار دهند.


لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *