قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

قراردادی برای صادرات گاز ایران به گرجستان امضا نشده است


به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری ترند، مریم والیشویلی، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی گرجستان گفت، صادرات گاز از ایران و به گرجستان از نظر تئوریک امکان پذیر است و زیرساخت های لازم برای این امر موجود است، اما چنین قراردادهایی بین دو کشور منعقد نشده است.

والیشویلی خاطر نشان کرد: «طرف ایرانی آمادگی خود را برای عرضه گاز به بازار گرجستان اعلام کرده است. اما ما گاز آذربایچان را ترجیح می دهیم، زیرا این کشور بهینه ترین تامین کننده گاز برای بازار ما است.»

وی افزود، بر طبق قوانین گرجستان، اگر بخش خصوصی تصمیم بگیرد که خرید گاز از ایران از نقطه نظر اقتصادی قابل قبول است، چنین قراردادهایی می تواند توسط شرکت های خصوصی منعقد شود.

«هیچ محدودیتی برای چنین قراردادهایی وجود ندارد.»

در سال گذشته میلادی، مقامات شرکت صادرات گاز ایران گفته بودند، ایران قراردادی با یک شرکت خصوصی گرجستانی برای صدور 40 میلیون متر مکعب گاز به این کشور امضا کرده است.والیشویلی در ان زمان گفته بود که سیستم خط لوله گاز گرجستان متعلق به دولت است و شرکت های خصوصی باید چنین قراردادهایی را برای دریافت خدمات ترانزیت گاز به دولت ارائه نمایند.

بیشتر بخوانید  ترفند بانک مرکزی جواب نداد/ سپرده گذاران کاسپین به پولشان نرسیدند

این مقام دولتی گرجستان گفت، اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که یک شرکت گرجستانی در سال 2016 قراردادی را برای خرید گاز از ایران منعقد کرده، اما این قرارداد هنوز به دولت گرجستان ارائه نشده است.

وی افزود، عرضه گاز ایران به گرجستان از طریق آذربایجان، از نظر تئوریک امکان پذیر است. خطوط لوله ای بین ایران و آذربایجان و آذربایجان و گرجستان وجود دارد.

والیشویلی گفت: «سواپ گاز نیز امکان پذیر است… به این صورت که گرجستان از روسیه گاز می گیرد و ایران بر اساس توافقات دوجانبه با روسیه گاز به ارمنستان ارسال می نماید… (البته) چنین مذاکراتی انجام نشده است. زمانی که ما قرارداد را تحویل بگیریم، آن را بررسی و اتخاذ تصمیم خواهیم کرد.»

انتهای پیام//133


Source link

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *