قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

درخواست عربستان برای پیوستن ایران به توافق کاهش تولید اوپک

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری پلاتز، در حالی که اوپک در حال آغاز مذاکرات در مورد تمدید توافق کاهش تولید برای یک دوره دیگر است، ایران و عربستان، دو رقیب منطقه ای ممکن است بار دیگر به سمت رویارویی با یکدیگر در اوپک پیش بروند.

منابع آگاه از سیاست های دولت سعودی گفتند، عربستان احتمالا به عنوان یک شرط ادامه کاهش تولیدها از ایران خواهد خواست تا تولید خود را کاهش دهد. ایران در دور فعلی از کاهش تولید مستثنی شده است.

به گفته منابع مطلع، این شرط یکی از چند شرطی است که عربستان برای تمدید توافق کاهش تولید روی میز خواهد گذاشت. عربستان در حال حاضر بخش عمده ای از بار کاهش تولید اوپک را بر دوش کشیده است. این شروط شامل گذاشتن شرایط جدید برای اعضایی است که از تعهدات کاهش تولیدشان تخطی کرده اند و همچنین اعضایی که در حال نزدیک شدن به ظرفیت کامل تولید خود هستند. (به ویژه نیجریه)

اما با توجه به بی اعتمادی موجود بین ایران و عربستان، ریاض بیشتر روی کاهش تولید ایران اصرار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید  کاهش جزئی قیمت ها در بازار طلا/ دلار 3762 تومان شد

باب مک نالی، رئیس موسسه مشورتی رپیدان گروپ گفت: «ما انتظار داریم که سعودی ها هم از کشورهایی که از تعهدات خود در زمینه کاهش تولید تبعیت نکرده اند و هم کشورهایی نظیر ایران که از توافق معاف شده اند، درخواست خواهند کرد تولید خود را کاهش دهند.»

«ما انتظار داریم در آستانه نشست 25 می اوپک تنش هایی در پیش باشد، اما انتظار می رود که وزرای کشورهای عضو با اظهار نظر های علنی تلاش کنند این اختلافات را ناچیز جلوه دهند تا سرمایه گذاران نگران نشوند.»

مقامات سعودی از اظهار نظر در خصوص برنامه های خود خودداری کرده اند. یکی از این مقامات که نخواسته نامش فاش شود گفته، برای صحبت کردن در مورد این مذاکرات که هنوز آغاز نشده، «هنوز خیلی زود است.» مقامات ایرانی به درخواست ها برای اظهار نظر در این باره پاسخی نداده اند.

کارشناسان معتقدند، هرگونه درخواستی برای کاهش تولید احتمالا با مخالفت ایران مواجه خواهد شد.

انتهای پیام//122

Let’s block ads! (Why?)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *