قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

آخوندی: آقای نیلی مشغول جزییات شده است/ نیلی: من جای شما بودم استعفا می‌کردم

در دوره فعالیت دولت‌های احمدی‌نژاد اما آخوندی به آرامی جناح سیاسی خود را عوض کرد و به اصلاح‌طلبان نزدیک شد. او که خود را در نقش یک تفکر اقتصادی و اجتماعی می‌بیند در دولت روحانی نیز جایی بیشتر از وزارت راه و شهرسازی به دست نیاورد.

عباس آخوندی در این دولت کارهایی انجام داد که موجب خشم اصولگرایان شد و کارهایی هم انجام نداد که باز هم با خشم اصولگرایان مواجه شد. وی در این سال‌ها به نظر می‌رسد از نظر گرایش به اقتصاد سیاسی ایستاده بر شانه‌های لیبرالیسم حتی از مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رییس‌جمهور حسن روحانی نیز فراتر رفته است.

عباس آخوندی در منازظره برگزار شده هفته‌نامه تجارت فردا که نیلی، بهکیش و غنی‌نژاد نیز در آن حاضر بودند طعنه‌های سنگینی به مسعود نیلی زد و در بخش‌هایی از این مناظره رودررویی آنها جدی شده است.

آخوندی در این مناظره علیه سیاستمداران ایرانی و علیه مسعود نیلی به عنوان مشاور رییس‌جمهور و علیه وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون اول حرف می‌زند و آشوب می‌کند. او در جایی از صحبت‌هایش علیه سیاستمداران می‌گوید: «مقام‌های سیاسی در ایران اساسا به تعارض در ذهن و عمل عادت کرده‌اند. یعنی تصور می‌کنند در یک جلسه می‌توانند چندین گزاره کاملا متعارض را به صورت همزمان اعلام کنند و البته عمدتا موجب تعجب هم نمی‌شود و حتی از سوی مستمعان تایید می‌شود.»

بیشتر بخوانید  مستند «پیروزی» با نگاهی به اقتصاد مقاومتی در مرکز گسترش تولید شد

آخوندی به نیلی انتقاد می‌کند که ایشان می‌خواهند «نظام تصمیم‌گیری را نصیحت کند تا تصمیم‌های خوبی اتخاذ شود اما بر این عقیده هستم که نمی‌توان این نظام را نصیحت کرد.» آخوندی در ادامه می‌گوید: چندی قبل در حضور دکتر جهانگیری در نشستی سازمان حمایت گزارشی از کنترل قیمت‌ها در ۳ سال گذشته ایراد کرد و نشان داد در این دوره قیمت‌ها به طور نسبی تثبیت شده‌اند که من با کنایه گفتم از شاخه سوسیالیستی دولت تشکر می‌کنم.

آخوندی می‌گوید نصیحت کردن به سیستم دیوان‌سالاری که در شل‌گیری وضع موجود کاملا ذی‌نفع است راه به جایی نمی‌برد. مسعود نیلی نیز اما با طعنه می‌گوید:‌ »مسایل قیمت‌گذاری و آزادسازی قیمت بلیت هواپیما به نسبت مسایل ریشه‌ای که به آنها در این میزگرد اشاره شد بیش از اندازه سالم است» که نوعی کنایه به بحث‌های آخوندی به حساب می‌آید.

آخوندی اما ضمن رد این حرف نیلی و تاکید بر اینکه این موضوع‌ها مصداقی از مفاهیم بنیادین است ادامه می‌دهد: «هنر دیوان‌سالاری این است که افراد نخبه‌ای مثل شما را اسیر جزییات می‌کند… دیوان‌سالاری افراد را به جزییات محدود می‌کند…». وی خطاب به نیلی ادامه می‌دهد: موضوع گفت‌وگو در ایران باید تغییر کند. اگر موضوع‌هایی مثل حل مساله بیکاری،‌ افزایش میزان سرمایه‌گذاری، الزام‌های برنامه ششم را بر موضوع و مساله تغییر انگاره در مدیریت اقتصاد ملی ترجیح دهیم با مشکل مواجه می‌شویم.»

مسعود نیلی در پاسخ به آخوندی تاکید می‌کند: «من متاسفانه متوجه نکته مورد نظر شما نمی‌شوم» که آخوندی جواب می‌دهد «البته آقای دکتر جایمان عوض شده است» و نیلی جواب می‌دهد «به هر حال شما وزیر هستید.»

بیشتر بخوانید  اقتصادسیاسی دولت دوازدهم ، چند سناریو و هوشیاری بخش خصوصی

آخوندی می‌گوید: ‌اما قرار شده در این میزگرد فارغ از مناصب دراختیارمان گفت‌وگو کنیم. نیلی اما می‌گوید: «اگر من وزیر باشم و در نهایت تلاش نتوانم با دولت سر سر مساله‌ای همچون قیمت‌گذاری به جمع‌بندی برسم احتمالا استعفا می‌دهم.»

آخوندی در پاسخ به این کنایه نیلی جواب می‌دهد: «من می‌گویم برای اصلاح اقتصاد و بیماری‌های سختی که شما از آن یاد کردید باید علت ظهور بیماری‌ها را در دستور کار قرار دهیم» و تاکید می‌کند: «موضوع گفت‌وگو باید اقتصاد سیاسی ایران باشد نه سرمایه‌گذاری یا رشد»

نیلی در جواب می‌گوید: «آیا شما این رویکرد را در وزارت راه و شهرسازی دنبال کردید؟» آخوندی پاسخ می‌دهد: «بله بنده به سهم خود پای آزادسازی قیمت بلیت هواپیما ایستادم و قیمت‌ها را آزاد کردم.»

آخوندی دوباره به نیلی انتقاد می‌کند که «در برنامه سوم که شما سهم بالایی در تدوین آن داشتید رشدهایی ایجاد شد اما تداوم پیدا نکرد… جنابعالی در برنامه سوم به موضوع حساب ذخیره ارزی اشاره داشتید اما من همان موقع گفتم سخنان آقای نیلی یک اشکال اساسی دارد و آن اشکال این است که تصور می‌کند ما نظام تصمیم‌گیری عقلایی داریم و یادآور شدم که اگر این ارزها در اختیار یک زنگی مست نیفتد که افتاد.»

بیشتر بخوانید  ادامه ثبات در بازار ارز و نرخ تبدیل ارزهای معتبر

نیلی اما در پاسخ به آخوندی می‌گوید: «سیاست حساب ذخیره ارزی یک صندوق شیشه‌ای ایجاد کرد که هر دستی وارد آن می‌شد قابل شناسایی بود.» آخوندی به حرف قبلی‌اش برمی‌گردد و می‌پرسد: «چرا رشدهای اقتصادی در سال‌های اجرای برنامه سوم لرزان بود؟»

به گزارش ساعت ۲۴، آخوندی در ادامه این میزگرد بار دیگر سخنان نیلی مبنی بر اینکه باید گفتمان اجتماعی پدیدار شود را به نقد کشید و گفت: «ایشان اشاره می‌کنند اکنون در ایران نیاز به گفتمان اجتماعی داریم که انتخابات ۱۳۹۶ می‌تواند بستر مناسبی در تحقق آن باشد. آقای دکتر می‌گوید باید دید چگونه می‌توان وارد حوزه ذهنی تصمیم‌گیر شد که این یک روش فایده‌گرایانه است و به جای اینکه به ایجاد یک نیروی اجتماعی وزن دهد به ذهن تصمیم‌گیر کمک می‌کند… در موضوع انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه این اتفاق افتاد و نتیجه‌اش را دیدیم.

در اینجا نیلی گفت: «اگر روی سخن شما با من است همان طور که می‌دانید من جزو مخالفان انصراف داوطلبانه بودم. آخوندی دوباره خطاب به نیلی گفت: بحث من این است که اگر دنبال رسوخ به مبانی ذهن تصمیم‌گیر باشیم همواره با عدم قطعیت مواجه می‌شویم که نیلی جواب داد: «به نظر می‌رسد ما درباره موضوع واحدی بحث نمی‌کنیم و به همین دلیل باید پرسید چگونه می‌خواهیم به نتیجه برسیم.

Let’s block ads! (Why?)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *