قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / گوناگون / همتی نگفت دلار ارزان می شود

همتی نگفت دلار ارزان می شود

[ad_1]

ساعت 24-در حالی که عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی ایران حواسش جمع است و در گفته هایش وعده ارزانی ارز و به ویژه دلار را نمی دهد و تنها به مقوله ثبات ارزی و رسیدن بازار به تعادل بدون اشاره به نرخ تاکید می کند ، اما روزنامه کیهان و نیز برخی خبرگزاری های اصولگرا چنین برداشت کرده اند که همتی می خواهد تا پایان تیرماه دلارها ی در دست صادرکنندگان را گرفته و به بازار عرضه کند و نرخ شکنی کند واین برای رییس بانک مرکزی نوعی هشدار به حساب می آید .

روزنامه کیهان با این تیتربه نقل از بانک مرکزی که ” ارزهای صاد راتی تا پایان تیر به کشور برمی‌گردد ” نوعی انتظار ایجاد کرده که این کار حتمی است و نتیجه گرفته است که ” پیش از این هم در اوایل خرداد ماه نرخ ارز رشد زیادی کرد و به 17 هزار و 900 تومان رسید اما پس از ورود 400 میلیون دلار منابع ارزی ایران از عراق و خبرهایی که رئیس‌کل بانک مرکزی از عادی شدن شرایط تامین ارز کالاهای اساسی داد، نرخ ارز به کانال 16 هزار تومان برگشت، بر همین اساس، بانک مرکزی برای برگرداندن نرخ ارز به رقمی پایین‌تر از رقم کنونی، تجربه موفقی در کارنامه خود دارد.همتی دوباره وعده مهار نوسانات را داده و با اشاره به اینکه در دو سال گذشته حدود ۷۲ میلیارد دلار صادرات انجام شده که نزدیک ۴۵ میلیارد دلار از ارز آن برگشته، گفته است: ۲۷ میلیارد دلار هنوز برنگشته و امیدواریم صادرکنندگان تا پایان تیرماه شتاب بیشتری بدهند. الان باید صادرکنندگان به وظیفه ملی خود عمل کنند و به نظر من حداقل کار این باشد که سریع‌تر بیاورند.

این در حالی است که همتی در گفت وگویی که تسنیم به نقل از او نوشته است تاکیدی برکاهش قیمت ارز ندارد و می گوید: بعد از عید و به خاطر اتفاقات کرونا و محدودیت های مرزی و کاهش درآمدها، نقصان در عرضه نسبت به تقاضا رخ داد که موجب نوسانات کوتاه مدتی شد البته من مطمئن هستم این نوسانات مرتفع خواهد شد. بانک مرکزی در بازار حضور دارد؛ این موضوعات در کمیسیون اقتصادی مجلس نیز مطرح شد و انشالله با پشتیبانی این کمیسیون و اقداماتی که در بازار ارز انجام میدهیم، به شرایط فعلی فائق خواهیم شد”.

در سیبل قرار گرفتن

تجربه نشان می دهد در حالی که سیاستمداران و سیاستگذاران  کلان اقتصادی می دانند به زیر کشیدن نرخ ارزهای معتبر دربازار ارز ایران در شرایط کمبود عرضه و عطش تقاضا کار آسانی نیست اما مطابق عادت و عرف و سابقه کسی که در سیبل قرار می گیرد و تیرها به اوشلیک می شود رییس بانک مرکزی است. همتی اما با درس گرفتن از سرنوشت روسای قبلی بانک مرکزی و به ویژه رییس سابق بانک مرکزی آموخته است نباید وعده ارزانی بدهد و بهتر است از تعادل بگوید که هر کجا نرخ ها ایستاد همان را نقطه تعادل نشان دهد. اما به نظر می رسد برخی رسانه ها اصرار دارند از زبان همتی بشنوند یا استنباط کنند که وی وعده ارزانی دلار راداده است و در پایان تیر ماه برایش صورت حساب بفرستند که پس چه شد؟

کارشناسان باوردارند برگشت دلارهای صادراتی آن هم به میزانی که بانک مرکزی ادعا می کند از سال 1397 هنوز به کشور برنگشته است کار اسانی نیست و بایدبرای این عدد راستی آزمایی شود تا درستی یا نادرستی آن درجایی غیر از بانک مرکزی اثبات شود. به نظر می رسد بازیگران بازار ارز باورشان این است که دست کم تا نیمه و حتی دهه سوم تیرماه نرخ تبدیل دلار به ریال ایران اگر اتفاقی خرق العاده رخ ندهد با همین دست فرمان به بالا می رود.

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ویروس کرونا :محصولی از حزب کمونیست چین

[ad_1] ساعت 24 – تنها چند روز پس از آنکه دونالد ترامپ با قاطعیت از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *