قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / گوناگون / نسل بی هویت ایرانی وتقاضای تتلوخواهی

نسل بی هویت ایرانی وتقاضای تتلوخواهی

[ad_1]

ساعت 24 – درحالی که نهادهای پژوهشی ایرانی در گرداب رخوت و سستی افتاده اند باید به مدیران پژوهشکده مطالعات راهبردی دست مریزاد گفت که توانسته اند سالنامه امنیت ملی را برای دهمین سال منتشر کنند و بی باک تر از نهادهای دیگر واقعیت های جامعه ایرانی را تشریح کنند. آنچه در ادامه می خوانید برسی و پیش بینی از رخدادهای فرهنگی در سال 1399 است که عینا از این کتاب نقل می شود:

*در عرصه تولید و مصرف فرهنگی جامعه ایرانی، به ویژه هنرهای نمایشی، حوزه نشر و موسیقی، با تداوم روند موجود، میدان فرهنگی در جامعه ایرانی به صنعت فرهنگ تبدیل خواهد شد و با احتمال متوسط شاهد ابتذال در آن عرصه خواهد بود. به بیان دیگر، «فرهنگ» که قرار بود به زندگی و هدف وجودی انسان شکل بخشد، به کالایی پرزرق و برق و رقابتی در عرصه تجارت تبدیل می‌شود و هر کارخانه و بنگاهی، کالاهای با برچسب فرهنگ را با هدف فروش و کسب سود بیشتر به بازار عرضه می‌کند. در «صنعت فرهنگ» خود فرهنگ و کالای فرهنگی موضوعیت ندارد، بلکه هدف اصلی، جذب مشتری و به دست آوردن سود بیشتر است. در صنعت فرهنگ» محتوای کتاب چاپ شده، کیفیت آن را مشخص می‌کند. موسیقی و ارزش هنری فیلم ساخته شده مهم نیست، بلکه میزان فروش آنهاست که ارزش کار فرهنگی و میزان موفقیت

* در سال ۱۳۹۹، با احتمال بالا نوع تولیدات و مصرف فرهنگی تاثیر منفی بر نهاد خانواده خواهد داشت. طی سال‌های اخیر اغلب ساختارهای نهادی اصیل و سنتی دخیل در تکوین جامعه نظیر «دولت و نهادهای اداری»، «مدرسه»، «محله» و «بازار» در سال‌های گذشته، با اختلال کارکردی و انحلال نقشی مواجه بوده و کانون خانواده به رغم تحمل طوفان‌هایی همچون «تجرد»، «سرانه طلاق»، «عدم تمایل به فرزندآوری»، «تنگناهای جدی معیشتی» و… همچنان افتان و خیزان بار مسوولیت سایر نهادها را نیز به دوش کشیده است. با احتمال زیاد، مصرف چنین سرمایه‌های فرهنگی، میزان چسبندگی اعضا – پدر، مادر و فرزند – به هم را کاهش خواهد داد.

* با بدل شدن مصرف سرمایه فرهنگی مبتذل به هنجاری جامعوی و رایج در جامعه ایرانی و به تبع آن بروز کاهش انسجام خانواده، جمهوری اسلامی با نسلی بی‌هویت و متشکل از «سوژه‌های منفرد مبتذل» مواجه خواهد شد که هر جریان بی هویت با عنصر «هرهری مذهبی»، توانایی بسیج و به کارگیری نیروهای اجتماعی آن را خواهد داشت. در این شرایط، پدیده‌های نظیر تقاضای «امیر تتلو» در خارج از جغرافیای ایران از طرفداران خود برای گرفتن رقم فوق العاده 12 میلیون لایک برای انتشار آلبوم جدید خود و همراهی طرفداران با 14 میلیون لایک، قابل درک خواهد بود. بدیهی است پراکنده شدن این ابتذال در جامعه تا بدان جا پیش خواهد رفت که به بی‌نسبتی و تعمیق این خلا با اصول و ارزش‌های دینی، اخلاقی و انسانی جامعه خواهد انجامید.

* تاکنون، نشان‌های از تحول رویکردی به آموزش و پرورش، معنای عدالت آموزشی و مانند آن در میان مسوولین آموزش و پرورش و مقامات و سازمان‌های تصمیم‌گیر کشور مشاهده نمی‌شود. بنابراین، پیش‌بینی می‌شود با تداوم رویکردهای کنونی و تنگنای مالی بیشتر در آموزش و پرورش، روند کالایی و تجاری شدن آموزش در ایران در سال ۱۳۹۹، با سرعتی بیش از پیش تداوم یابد، مدارس غیردولتی بیشتری راه‌اندزی و گسترش یابند و عدالت آموزشی در همه ابعاد آن، بیش از پیش به حاشیه رود. با احتمال بالا نسبت دانش‌آموز به آموزگار، سرانه فضای آموزشی و وضعیت غیراستاندارد بسیاری از مدارس در سال ۱۳۹۹ بهبود چندانی پیدا نمی‌کند

* با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹ نمی‌توان از آموزش و پرورش انتظار تغییر مسیر بنیادین در راستای حل بسیاری از مشکلات را داشت، هرچند امید می‌رود با درایت و هشیاری مسوولان تلاش شود از تأثیر نامطلوب تحریم‌های اقتصادی و تنگناهای مالی بر پیکر نحیف آموزش و پرورش جلوگیری شود تا از آسیب‌های بیشتر و گسترده‌تر جلوگیری شود.

* با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹، گسیختگی در نظام مدیریت دانشگاه‌ها به‌خصوص مدیریت فرهنگی- سیاسی افزایش خواهد یافت. بروز چنین گسیختگی‌ای در سالی که احتمالا با رخدادهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ثبات‌زدایی مواجه خواهیم بود، دانشگاه‌ها را به کانون‌های بحران تبدیل خواهد کرد. برای جلوگیری از بروز چنین وضعیت هشدارآمیزی، پیشنهاد می‌شود به‌خصوص مدیریت فرهنگی – سیاسی در دانشگاه‌ها تقویت شود. تقویت این مدیریت‌ها مداخله‌های احتمالی نهادهای بیرون دانشگاهی که خود اسباب تحریک و تنش دانشجویان را فراهم می‌کند از میان خواهد برد.

* با احتمال زیاد در نیمه دوم امسال و با بازگشایی دانشگاه‌ها در ابتدای سال تحصیلی 1400-1399، با توجه به تجربه تعطیلی‌های گسترده کلاس‌های درس در نیمسال دوم سال تحصیلی 1399 -1398- ، تنها فضای جدی برای مشارکت فعال دانشجویان در فضاهای دانشکده‌ای و خوابگاهی، فضای سیاسی خواهد بود.

* با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹، میزان پیوند ارگانیک میان دانشگاه و جامعه کاهش خواهد یافت. این پیوند صرفا به صورت هیجانی و غیرارگانیک و در بزنگاه‌های اعتراضات سیاسی رخ خواهد داد. فقدان پیوند ارگانیک میان این دو عرصه سبب خواهد شد رابطه‌های مقطعی رخ داده میان این دو عرصه در بزنگاه‌های بحرانی، بیش از آنکه به حل مناقشات بینجامد، به تضادها و نزاع‌ها دامن زند.

* در صورتی که مبتنی بر برنامه جامع و عملی، طرحی برای ادغام نظام آموزش عالی در نظام کلی آموزش تدوین نگردد، با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹ شکاف و تعارض میان اهداف آموزش عالی ایران و نظام کلی آموزش بیشتر خواهد شد. از نمونه‌های بارز افزایش این شکاف، قدرت‌گیری گروه‌های مافیایی‌ای است که در میانه انتقال دانش‌آموزان به دانشگاه با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی کنکور به تجارت می‌پردازند. مقابله با این گروه‌ها نیازمند حل شکاف پیش‌گفته است و با حذف کنکور و برخوردهای انتظامی- امنیتی ممکن نیست.

* در سال 1399، با احتمال زیاد، چالش بین رسانه ملی و دولت دوازدهم در سال ۱۳۹۹ نیز ادامه خواهد داشت. با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰، رویه انتقادی از دولت به ویژه از نیمه دوم سال به بعد تشدید خواهد شد.

* با  قطعی شدن نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی و اکثریت مطلق جریان اصولگرایی مجلس آتی، با توجه به رویکرد سیاسی حاکم بر سازمان صدا و سیما، احتمالا در سال ۱۳۹۹ حاشیه‌های سیاسی بیشتری را به ویژه در برنامه های گفت‌وگو محور رسانه ملی شاهد خواهیم بود. |

* با توجه به وضعیت نابسامان کشور در شرایط تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و نیز انقباضی بودن بودجه سال 1399، احتمال محدود شدن بودجه صدا و سیما وجود دارد. اعطای کمک ارزی از صندوق توسعه ملی به سازمان صدا و سیما که طی دو سال گذشته انجام شده، با توجه به محدودیت‌هایی که احتمالا در سال ۱۳۹۶ در زمینه تامین ارز وجود خواهد داشت، صورت نخواهد گرفت یا محدودتر خواهد شد.

* در سال ۱۳۹۹، در صورت تداوم روند اقتصادی کنونی و عدم خلق شگفتی‌ها، با توجه به نبود رونق اقتصادی و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی، به ویژه در پی بحران کرونا، بخشی از درآمد سازمان صدا و سیما از محل پخش آگهی‌ها محقق نخواهد شد. در چنین حالتی، گزینه‌هایی چون ادغام برخی شبکه‌های تلویزیونی و تعدیل بخشی از نیروهای انسانی سازمان محتمل خواهد بود.

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ویروس کرونا :محصولی از حزب کمونیست چین

[ad_1] ساعت 24 – تنها چند روز پس از آنکه دونالد ترامپ با قاطعیت از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *