قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / گوناگون / نابرابری گسترده درآمدی درخانوده های ایرانی

نابرابری گسترده درآمدی درخانوده های ایرانی

[ad_1]

ساعت 24-این طور که آمار ارایه شده مرکز آمار ایران نشان می دهد درسال گذشته دخل وخرج خانوارهای شهری به نفع درآمد بوده است و حتی رقمی هم بیشتر از هزینه هایشان شده است.

 آمارهای ارایه شده از هزینه و درامد خانواده های ایرانی نشان دهنده شکاف درامدی گسترده در این سرزمین است . به طوری که یک خانواده شهری 80 درصد بیشتر از یک خانواده روستایی به طور متوسط در آمد داشته است. از سوی دیگر این امارها نشان می دهد درحالی که یک خانواده شهر نشین تهرانی در سال گذشته 81 میلیون تومان درآمدداشته است  یک خانوار روستایی در استان سیستان و بلوچستان فقط  12 میلیون تومان درامد داشته است.  یعنی یک خانواده تهران نشین در سال گذشته 7برابر یک خانواده روستای ساکن سیسان و بلوچستان درآمد به دست آورده است. با توجه به اینکه اندازه خانواده در تهران به مراتب کوچکتر از اندازه خانواده در استان سیستان و بلوچستان است شکاف درآمدی  به طور سرانه بیشتر خواهد شد.

 به گزارش مرکز آمار ایران  در سال 1398 متوسط هزینه‌ سالانه‌ یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی به ترتیب 47 و 26 میلیون تومان بوده است .متوسط هزینه‌ی کل خالص سالانه‌ی یک خانوار شهری ٤٧٤،٣٧٩ هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ٢٠,٦ درصد افزایش نشان می دهد.از هزینه‌ کل سالانه‌ی خانوار شهری ١١٧،٥٢٩ هزار ریال با سهم ٢٤.٨ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ٣٥٦،٨٥٠ هزار ریال با سهم ٧٥.٢ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ٢٢.٠ درصد مربوط به هزینه‌ گوشت و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ٤٨.٠ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

 دربرابر این میزان هزینه سالانه اما   متوسط درآمد اظهار شده‌ سالانه‌ یک خانوار شهری ٥٤١،٠٠٧ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، ٢٤,٤ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ١٣٩٨ رشد متوسط درامد سالانه خانوارهای شهری بیشتر از رشد متوسط هزینه کل سالانه است. منابع تامین درامد خانوارهای شهری نشان می­دهد که ٣٢.٥ درصد درامد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ١٦.١ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٥١.٤ درصد از محل درامدهای متفرقه خانوار تأمین شده است. به این ترتتیب اگر متوسط ها را مبنا قرار دهیم خانوارهای شهری روزگارچندان بدی هم نداشته اند.

مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٧ نسبت به سال ١٣٩٨  نشان می­دهد که خانوارهای استفاده کننده اتومیبل شخصی از ٥٣,٢ به ٥٣.١، یخچال فریزر از ٦٨.٥ به ٧٠.٢، جاروبرقی از ٩١.٥ به ٩١.٧، ماشین لباسشویی از ٨٦.٦  به ٨٧.١، ماشین ظرفشویی از ٨.٤ به ٧.٦، اجاق گاز از ٩٩.٢ به ٩٩.١ و مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ١٢.٦ به ١٢.٣ درصد تغییر یافته است.- در سال ١٣٩٨، عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٩٣,٦ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی(شبکه عمومی) بوده است.

متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار روستایی٢٦١،٠٠٦ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ٢١,٧ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار روستایی١٠٢،٦٦٤ هزار ریال با سهم ٣٩.٣ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ١٥٨،٣٤٢ هزار ریال با سهم ٦٠.٧ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن و گوشت هر کدام ٢٢.٠ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ٣٠.٠ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

متوسط درامد اظهار شده­ سالانه‌ یک خانوار روستایی ٢٩٧,٠٢٢ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ٢٧,٤ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درامد خانوارهای روستایی نشان می­دهد که ٣٠,٧ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ٣٣.٥ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٣٥.٨ درصد از محل درامدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٧ نسبت به سال ١٣٩٨ نشان می­دهد که خانوارهای استفاده کننده؛ اتومیبل شخصی از ٣٢,٣ به ٣٢.٧، یخچال فریزر از ٤٩.٢ به ٥٠.٤، اجاق گاز از ٩٨.٣ به ٩٨.٤، جاروبرقی از ٦٦.١ به ٦٥.٩، ماشین لباسشویی از ٥٦.٠  به ٥٦.٥ و مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ٢.٠ به ٢.٣ درصد تغییر یافته است. همچنین درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از ماشین ظرفشویی با ٠.٥ درصد بدون تغییر بوده است.

در سال ١٣٩٨ عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٧١,٧ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی(شبکه عمومی) و ١٦.٤درصد نفت سفید بوده است.

متوسط هزینه‌ها و درامد خانوار بر حسب استان

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ٧٢٧،١٧٥ هزار ریال بیشترین و استان کرمان با ٢٦٣،٢٠٧ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ١٣٩٨ داشته‌اند.

همچنین استان تهران با ٨١٣،١٧٠ هزار ریال بیشترین و استان کرمان با ٣٤٠،٨٨٨ هزار ریال، کمترین متوسط درامد سالانه یک خانوار شهری را در سال ١٣٩٨ به خود اختصاص داده است.بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی نشان می‌دهد که استان البرز با ٤١٧،٧١٤ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ١٤٦،٤٣٠ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ١٣٩٨ داشته‌اند.همچنین استان البرز با ٤٦١،٤٨٨ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ١٢٨،١٠٤ هزارریال، کمترین متوسط درامد سالانه یک خانوار روستایی را در سال ١٣٩٨ به خود اختصاص داده است.

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ویروس کرونا :محصولی از حزب کمونیست چین

[ad_1] ساعت 24 – تنها چند روز پس از آنکه دونالد ترامپ با قاطعیت از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *