قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / گوناگون / دشنه هنگ کنگی در قلب حزب کمونیست چین

دشنه هنگ کنگی در قلب حزب کمونیست چین


ساعت 24 -رهبری حزب کمونیست چین شاید باورنمی کردند هنگ کنگ محل پرش دموکراسی خواهان چینی شود و چراغ اعتراض های بزرگ را در این سرزمین روشن کند. اما به نظر می رسد رخدادهای هنگ کنگ همان دشنه دموکراسی باشد که حزب کمونیست چین از آن واهمه دارد و حالا آن را درکنار قلب خود احساس می کند.

مقامهای چینی از هنگ کنگ به عنوان محلی برای پولشویی استفاده کرده و صادرات و وواردات دراین سرزمین را کنترل می کنند. شهروندان هنگ کنگی در آستانه انتخابات تازه دراین کشور بدون هراس از تهدیدهای حزب کمونیست وارتش چین راه خود را می روند. به گفتۀ ژان فیلیپ بِژا، پژوهشگر ارشد در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و متخصص چین، تهدیدات پکن در حال حاضر بیشتر «جنگ روانی» است، اما در صورتی که حاکمیت حزب کمونیست در این سرزمین به خطر افتد، مقامات چین در سرکوب تظاهرکنندگان بخود تردید راه نخواهند داد. رادیو فرانسه تحلیلی از پیامدهای خیزش هنگ کنگ ارایه کرده است که درادامه می خوانید:

جنبش هواخواه دموکراسی در هُنگ کُنگ یک بار دیگر مردم این سرزمین را به برپائی گردهمایی و تظاهرات گسترده در روزهای پایانی هفته فراخواند. در حالی که خشونت‌های سه شنبۀ گذشته در فرودگاه این شهر با انتقادات بسیار روبرو شد، برگزاری مسالمت آمیز تظاهرات برای حفظِ اعتبار جنبش اهمیت بسیار دارد. تجمعات و تظاهرات شنبه و یکشنبه آزمون مهمی برای هواخواهان دموکراسی و مقامات محلی و مرکزی به حساب می‌آید.تظاهرات پایان هفته جاری در هُنگ کُنگ در حالی برگزار می‌شود که خطر درگیری‌های شدید میان پلیس این سرزمین و تظاهر کنندگان و یا ورود نیروهای نظامی چین به این شهر بیش از پیش وجود دارد.دولت چین شماری از واحدهای تانک و زره پوش‌های سبک ارتش این کشور را در شهر «شِنزِن» در همسایگیهُنگ کُنگ مستقر کرده است. پلیس هُنگ کُنگ وابسته به دولت محلی طرفدار پکن، امروز به مقامات چین اطمینان داد که خود از منابع کافی برای رویاروئی با تظاهر کنندگان برخوردار است. این دولت نگران آن است که پکن با دخالت مستقیم در بحران، به آن شدت بخشد و ادارۀ حکومت را نیز خود در دست گیرد. بگفتۀ ژان فیلیپ بِژا «در این زمینه باید موقعیت منطقه‌ای و موقعیت بین‌المللی را در نظر گرفت. موقعیت منطقه‌ای، به ویژه برگزاری انتخابات در ژانویۀ آینده در تایوان است. اگر حکومت چین دست به سرکوب خشونت بار در هُنگ کُنگ بزند، تردیدی نیست که استقلال طلبان تایوان برندۀ انتخابات خواهند شد و بر خلاف خواست «شی جین پینگ» چشم انداز وحدت چین هر چه بیشتر دور و دورتر خواهد شد. موقعیت بین‌المللی از نظر «ژان فیلیپ بِژا» به ویژه «جنگ اقتصادی جاری با آمریکاست». او تاکید می‌کند «هُنگ کُنگ از نظر آمریکا یک سرزمین گمرکی خودمختار تلقی می‌شود و این وضعیت، هم از نظر واردات و هم از نظر صادرات، بسیار به سود چین است». بگفتۀ او «ُهنگ کُنگ سرزمینی است که مقامات چین از آن برای پولشوئی استفاده می‌کنند. با این حال اگر ” شی جین پینگ”  بپندارد که حاکمیت حزب کمونیست مورد تهدید قرار دارد، به هیچ روی عقب نخواهد نشست و هیچ منفعت اقتصادی وی را از دخالت و واکنش شدید باز نخواهد داشت». او تاکید می‌کند «اقدامات و نمایش قدرت کنونی بیش از همه یک جنگ روانی است و هدف آن آزمودن واکنش بین‌المللی است». واکنشی که به گفته او «بدان هیچ امیدی نیست، زیرا هیچ نشانی در این زمینه دیده نمی‌شود».

در همین حال، این نمایش قدرت، به گفتۀ بسیاری از شهروندان هُنگ کُنگ، عزم آنان را کاهش نداده است. «کیسی وُنگ» هنرمند ٤٩ ساله و از هواخواهان جنبش طرفدار دموکراسی است که در گفتگو با رادیوی ما می‌گوید «مردم از استقرار و تجمع خودروهای نظامی واهمه ندارند، زیرا ما به خوبی می‌دانیم این تنها یک نمایش قدرت است و مردم نه تنها اینجا در هُنگ کُنگ بلکه در چین نیز به این واقعیت آگاهی دارند. مقامات چین همواره چنین می‌کنند، نظیر رژه‌های نظامی در کرۀ شمالی». او می‌گوید «مردم در هُنگ کُنگ بیشتر نگران رخنۀ پلیس نظامی در لباس ماموران انتظامی در میان جمعیت هستند. نحوۀ سخن گفتن و نیز لهجه‌های آنان، آنها را به راحتی لو می‌دهد. مردم از این نفوذ ظاهراً پنهانی بیشتر واهمه دارند، زیرا آنها از هیچ قاعده‌ای پیروی نمی‌کنند. آنها چاقو کشی می‌کنند، و تا کنون زخم‌های وخیمی بر تظاهر کنندگان زده‌اند».

«مارک ژولیِن»، پژوهشگر در «بنیاد تحقیقات راهبردی» پاریس، نیز معتقد است که «تجمع نیروی نظامی از سوی پکن و تهدیدات دولت چین بُعدی نمایشی دارد” . او تاکید می‌کند «هدف قدرت مرکزی در چین از همۀ این اقدامات باز داشتن مردم از پیگیری تظاهرات و زورآزمائی با قدرت است و البته کوشش خواهد کرد از کلیۀ ابزارهای در اختیار خود به این منظور بهره گیرد». او با این حال، یادآوری می‌کند پکن «گزینۀ نظامی را برای زمانی که دیگر گزینه‌ها نتیجه نداد، به کار خواهد بست».شهروندان «ُهنگ کُنگ» نیز خود را برای یک رویاروئی دراز مدت آماده کرده‌اند. در شهر ماسک‌های گاز، کلاه‌های حفاظتی، عینک‌های ایمنی و دیگر تجهیزاتی که اینک از آنها در برگزاری تظاهرات استفاده می‌شود و مردم به طعنه از آنها با عنوان «وسائل فاجعۀ ملی» یاد می‌کنند، اندک اندک در شهر نایاب شده است. تجمعات و تظاهرات شنبه و یکشنبه آزمون مهمی برای هواخواهان دموکراسی و مقامات محلی و مرکزی است.


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کلاهبرداری 100 میلیون دلاری از ایرانیان درترکیه

ساعت 24 – پلیس ترکیه هشت ایرانی را به اتهام کلاهبرداری از طریق شرکت هرمی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *