قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / گوناگون / داعش قوی تر و کردها ضعیف تر می شوند

داعش قوی تر و کردها ضعیف تر می شوند

[ad_1]

ساعت 24 – ایران در یکی از خطر خیز ترین مناطق جهان یعنی خاورمیانه قرار دارد و تحولات پرشمار دراین منطقه و بازی گردانان ناشناس در قالب گروهها و سازمانهای با اهداف پیدا و ناپیدا و سرانجام حضور موثر و تخریبی اسراییل امنیت ملی ایران را با تهدید همراه کرده است . آنچه در زیر می آید خلاصه ای از پیش بینی تحولات پیرامونی ایران در چشم انداز 1399 است که از سوی پژوهشکده مطالعات راهبردی منتشر شده است.

*با احتمال زیاد، ترکیه در سال ۱۳۹۹ برای حفظ ادلب همچنان خواهد کوشید و به این منظور ضمن حفظ حضور نظامی خود در ادلب، به افزایش تسلیح مخالفان حکومت ادامه خواهد داد. از همین رو، سایش نظامی ترکیه با حکومت سوریه و حتی روسیه همچنان ادامه خواهد یافت.

* با احتمال زیاد، هیج گشایش سیاسی در سوریه در سال ۱۳۹۹ رخ نخواهد داد و نه آشتی ملی محقق خواهد شد و انه توافقی بر سر قانون اساسی، گذار سیاسی و آینده کشور به دست خواهد آمد.

* با احتمال زیاد در سال 1399 به سبب تشدید تحریم‌های آمریکا علیه سوریه، وضعیت اقتصادی این کشور وخیم‌تر شده و حتی خطر آن وجود دارد که ابر تورم در این کشور شکل بگیرد. با توجه به کاهش کمک‌های اقتصادی ایران به سوریه و عدم حمایت مالی جهانی برای بازسازی این کشور، اقدامی برای بازسازی زیرساخت‌ها، بازگشت آوارگان و  بهبود اوضاع معیشتی در این کشور صورت نخواهد گرفت.

* با احتمال زیاد بشار اسد همچنان در سال ۱۳۹۶ در سوریه بر سر کار باقی خواهد ماند. گرچه یکپارچگی سرزمینی در سوریه محقق نخواهد شد. مخالفان نیز همچنان به صورت محدود در شمال، کردها در شرق فرات و آمریکا در تتف و ادامه حیات خواهند داد

* با احتمال زیاد در سال 1399 نواحی تسلیم شده مخالفان در جنوب سوریه (درعا و قنیطره) شاهد افزایش تنش اقدامات تروریستی و شورش و درگیری با نیروهای دولتی خواهد بود. داعش نیز بر شدت اقدامات خود در نواحی دورافتاده سوریه خواهد افزود.

* با احتمال زیاد در سال 1399، کردهای سوریه که به شدت تضعیف شده‌اند، حیات سیاسی نظامی خود در شرق | غرات را ادامه خواهند داد بدون اینکه امتیاز سیاسی خاصی را از جامعه جهانی یا دولت سوریه بگیرند.

* با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹، حضور نظامی آمریکا در سوریه ادامه خواهد یافت. آمریکا ممکن است حملات علیه اهداف منسوب به ایران را در سوریه باز هم تکرار کند و یا مرتکب عملیات نظامی محدود علیه نیروهای سوریه و حتی روسیه (مانند نبرد خِشِم در سال‌های قبل) شود.

* با احتمال زیاد، روسیه در سال 1399 در سوریه باقی خواهد ماند. عملیات هوایی و ویژه روی زمین ادامه خواهد یافت و اسلحه و مهمات کماکان به وفور برای ارتش سوریه تأمین خواهد شد. با این حال، بعید است روسیه بتواند موقعیت است را به جامعه جهانی بقبولاند و امتیازات اقتصادی یا سیاسی خاصی برای خود یا اسد کسب کند. روسیه در زمینه تصرف ادلب با مانع ترکیه مواجه شده و با احتیاط عمل خواهد کرد.

با احتما ل زیاد در سال 1399، کشورهای عربی کماکان سیاست رهاکردن سوریه به حال خود را ادامه خواهند داد. به‌رغم تمایل برخی از این کشورها برای بهبود رابطه با دمشق، ممانعت آمریکا مانع از تحول چشمگیر در این روابط خواهد شد و اقدامات این کشورها از کنش‌های محدود انفرادی فراتر نخواهد رفت.

* با احتمال زیاد، حملات رژیم صهیونیستی علیه اهداف منسوب به جمهوری اسلامی ایران از جمله کاروان سلاح و مهمات در سوریه در سال 1399 ادامه خواهد یافت. سوریه همچنان بهانه‌ای خواهد بود تا رژیم صهیونیستی با تشبث به آن به حملات علیه نیروهای مقاومت در عراق هم دست بزند حکومت سوریه هم از این حملات بی‌نصیب نخواهد ماند

* با احتمال زیاد در سال 1399 دو بازیگر اصلی داخل یمن، یعنی انصارالله و دولت هادی، به حیات سیاسی و نظامی خود در داخل یمن ادامه خواهند داد. با احتمال زیاد، هیچ یک از این دو طرف، شکست فاحش نظامی نخواهند خورد و هیچ یک هم به موفقیت بزرگ نظامی دست نخواهند یافت و توافق سیاسی سراسری در یمن شکل نخواهد گرفت.

* با احتمال زیاد، در سال ۱۳۹۹ عملیات موشکی و پهبادی انصارالله علیه عربستان سعودی ادامه خواهد یافت هر چند ممکن است از شدت این عملیات به‌طور نسبی کاسته شود.

* با احتمال بسیار زیاد، در سال ۱۳۹۹ تضاد و تنش میان جنبش‌های تجزیه طلب جنوب یمن و دولت هادی ادامه خواهد یافت و عربستان و امارات هم در مورد حمایت از این دو اختلاف نظرهای خود را حفظ خواهند کرد. امارات متحده عربی به رغم خروج نیروهای زمینی‌اش از یمن به تأثیرگذاری در تحولات این کشور از طریق تأمین پول، اسلحه فعالیت اطلاعاتی و کمک به محاصره انصارالله ادامه خواهد داد ویاران عمده خود در یمن، یعنی جنبشهای تجزیه طلب جنوبی و بازماندگان صالح را حفظ خواهد کرد.

* با احتمال بسیار زیاد، در سال ۱۳۹۹ عربستان سعودی به عملیات نظامی خود در یمن ادامه خواهد داد، اما به یمنی‌تر کردن هر چه بیشتر جنگ در این کشور خواهد کوشید.

* در سال 1399 آمریکا همچون سال قبل به تحرکات محدود خود در یمن ادامه خواهد داد. علاوه بر هدف قراردادن عناصر داعش و القاعده در یمن، آمریکا مانند سال ۱۳۹۸ ممکن است به ترور برخی عناصر ایرانی مقاومت در یمن از طریق حملات هوایی دست بزند.

* در سال ۱۳۹۹، در صورتی که جبهه مقاومت اقدام غیرقابل پیش‌بینی با هزینه بالا را در قبال رژیم صهیونیستی در دستور کار قرار دهد، نوک پیکان حمله این رژیم حتی به سمت حزب‌الله در خاک لبنان نیز خواهد رفت. همچنان‌که این رژیم با به شهادت رساندن دو تن از اعضای جهاد اسلامی در خاک سوریه نشان داد که در اقدامات تلافی جویانه قائل به جغرافیا نیست.|

* اقتصاد رژیم صهیونیستی در سال ۱۳۹۹، همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد و صادرات همچنان راهگشای آن برای نفوذ سیاسی در کشورهای مختلف خواهد بود. متأسفانه اقتصاد پویای آنکه بر جان و مال و آزادی یک ملت استوار شده، انگیزه دولت‌ها چه اروپایی و چه کشورهای مؤثر دیگری مانند هند و چین و روسیه برای رویارویی جدی با این رژیم را به پایین‌ترین سطح خود می‌رساند.

* با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹، دونالد ترامپ که به رأی یهودیان و حمایت سازمانی آنها در آمریکا برای انتخابات بعدی خود نیاز دارد، گشاده دست‌تر از قبل در برابر خواست‌های این رژیم مخصوصا در قبال ایران عمل خواهد کرد.

* با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹، افول قابل ملاحظه داعش تدوام خواهد یافت و جریان‌های ایدئولوژیک مشابهی هم که پدیدار خواهند شد، دیگر از برند داعش استفاده نخواهند کرد؛ اما احتمال بروز جهش در داعش، در میان مدت (سه تا پنج سال) وجود دارد. تداوم ناامنی و آشوب در عراق و سوریه، به این امر کمک خواهد کرد. ا و

* با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹، توافقنامه صلح طالبان و آمریکا، با فراز و نشیب‌هایی، اجرایی خواهد شد. این امر به افزایش ثبات در افغانستان کمک خواهد کرد، امری که انتظار می‌رود در کاهش قاچاق مواد مخدر، کاهش حضور جنگجویان خارجی (اعم از القاعده، داعش و گروه‌های رادیکال ایرانی و ترکستانی و..) و تقلیل جرایم سازمان یافته در مرزهای شرقی ایران مؤثر باشد.

* با احتمال زیاد در سال 1399، جریان‌های رادیکال آفریقایی و شعبات القاعده در فرآیند محلی پیش خواهند رفت و احتمالا دعوی جهانی (گلوبال) القاعده و گروه‌های مشابه کاهش خواهد یافت. این امر به معنی کاهش جاذبه جهادیسم رادیکال هم خواهد بود

* با احتمال زیاد در سال 1399، جریان پ.ک.ک بیشتر تضعیف خواهد شد. به این امر، دشواری اوضاع در عراق، انتشار ویروس کرونا در این کشور، اوضاع نابسامان سوریه و همین طور اشراف میدانی ترکیه کمک خواهد کرد. تضعیف پ.ک.ک، به تضعیف پژاک نیز یاری خواهد رساند.

* با احتمال زیاد در سال ۱۳۹۹، موقعیت جریان‌های کرد سوریه در مقابل دولت دمشق ضعیف‌تر خواهد شد؛ علت این امر غیر از حضور و تهدید ترکیه و قوت‌گیری حکومت دمشق و متحدان آن، احتمال خروج آمریکاست که ترامپ به انحای مختلف آن را مطرح و تکرار می‌کند.

* با احتمال زیاد در سال 1399، با توجه به وضعیت دشوار اقلیم کردستان عراق و اوضاع نابسامان این کشور و بالاخص شیوع کرونا، تضعیف بیشتر گروه‌های اپوزیسیون کردی جمهوری اسلامی، به عنوان فرصتی کوتاه‌مدت، بروز خواهد کرد.

منبع – سال نمای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – چشم انداز 1399

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ویروس کرونا :محصولی از حزب کمونیست چین

[ad_1] ساعت 24 – تنها چند روز پس از آنکه دونالد ترامپ با قاطعیت از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *