قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / گوناگون / جنگ برسر دلار بالا گرفت

جنگ برسر دلار بالا گرفت

[ad_1]

ساعت24-درحالی که چند روز پیش مدیران ارشد اتاق ایران با خرسندی اعلام کردند قرار است مهلت برگشت ارز از تیرماه امسال به شهریورماه موکول شود اما رییس بانک مرکزی با این مصوبه شورای گفت وگو موافقت نکرده استو امروز با صدور اطلاعیه ای اخطار داده صادرکنندگان هرچه سریع تر نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کنند درغیر این صورت انتشار اسامی متخلفان در رسانه هامنتشر خواهد شد.

به نظر می رسد با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار ارز ایران حالا شاهد جنگ ارزی بین دولت و بخش خصوصی هستیم.   دراین اخطاریه آمده است : بانک مرکزی ضمن تشکر از صادرکنندگانی که در راستای مصالح و منافع جامعه نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کرده‌اند، اعلام می‌کند درصورت عدم برگشت ارز توسط سایر صادرکنندگان، مطابق مقرارت، اسامی متخلفان در رسانه ها انتشار می یابد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک با توجه به اصل شفافیت و به منظور آگاهی عموم از عملکرد حوزه تجارت خارجی کشور طی دوسال اخیر نسبت به اعلام فهرست دریافت‌کنندگان ارز برای واردات اقدام کرده است. لازم به ذکر است در حوزه تجارت خارجی عده بسیار اندکی از افراد و شرکت‌ها در مقایسه با آحاد جامعه حضور دارند و ضرورت دارد در راستای اصل شفافیت در استفاده از امکانات و منابع کشور در بخش صادراتی نیز عملکرد آنان در تولید و صادرات و برگشت ارز همانند بخش وارداتی تبیین و تشریح شود.
از این رو بانک مرکزی ضمن تأکید مجدد به صادرکنندگان برای تسریع در برگشت ارزهای حاصل از صادرات خود درسال‌های 1397 (متاسفانه تعدادی از صادر کنندگان علی رغم گذشت مدت طولانی از تاریخ صدور کالا و خدمات هنوز ارزهای صادراتی این سال را به چرخه اقتصاد کشور بازنگرداندند) و 1398 تا پایان تیرماه سال جاری، اعلام می کند درصورت عدم برگشت ارز مطابق مصوبات هیات وزیران و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، اسامی تمام صادرکنندگان کالا و خدماتی که ارزهای صادراتی را مطابق ترتیبات اعلامی این بانک به صورت شفاف به چرخه اقتصادی کشور بر نمی‌گردانند را در رسانه‌ها انتشار خواهد داد تا عموم مردم مطلع باشند چه افراد و کسانی در جهت منافع شخصی خود باعث تلاطم در نرخ ارز و تحمیل هزینه های سرسام‌آور به آحاد جامعه می شوند.
در پایان یادآور می شود، این بانک ضمن تشکر از صادرکنندگانی که در راستای مصالح و منافع جامعه برابر سیاست‌های ابلاغی اقدام به برگشت ارز کرده‌اند، خطاب به آن دسته از صادرکنندگانی که تاکنون نسبت به این مهم اقدام نکرده اند، خاطر نشان می سازد، در نظر گرفتن فرصت زمانی حداکثر چهار ماه از تاریخ صدور کالا برای برگشت ارز صادراتی، به منظور فراهم آوردن شرایط و امکان برگشت ارز به کشور است، لذا انتظار می رود صادر کنندگان با تسریع در برگشت ارز صادراتی مصالح و منافع جامعه را مدنظر قرار دهند.
نگاه رییس صادرکنندگان
محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرکنندگان اما درباره موضوع برگشت ارز به اتاق تهران توضیح داده است: باوجود تلاش های انجام شده در شورای گفت وگو برای تمدید مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات، براساس آخرین ابلاغیه بانک مرکزی مهلت  بازگشت ارز حاصل از صادرات پایان تیرماه سال 99 است. صادرکنندگانی که 70 درصد از تعهد ارزی خود را تا 31 تیرماه 99 ایفا نکنند امکان استفاده از معافیت مالیاتی عملکرد را ندارند و مالیات بر ارزش افزوده به آن ها مسترد نمی شود. قیمت هایی که امروز در بازار برای ارز می شنویم، همانطور که رییس بانک مرکزی به آن اشاره کرده قیمت های ذاتی ارز نیست و دلایل متعددی دارد. همه به این واقفیم که سیاست بانک مرکزی کنترل بازار و تعدیل نرخ است اما در حال حاضر شرایط بیرونی بر قیمت واقعی ارز اثر گذاشته است. امیدواریم با سیاستگذاری بانک مرکزی شرایط بازار به ثبات برسد. برای صادرکننده هیچ نکته ای مهم تر از ثبات در بازار و عدم تغییر لحظه ای قیمت نیست. ثبات در بازار ارز از الزامات جهش تولید است. برای تحقق جهش تولید به ثبات در همه بخش ها از جمله بخشنامه ها و دستورالعمل ها هم نیاز داریم تا تولیدکنندگان در شرایط سخت کنونی مسیر خود را به آسودگی بیشتری طی کنند.

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

8 اولویت ازبکستان برای ثبات اقتصادی

[ad_1] ساعت 24 -رهبری ازبکستان از همه نیروی فکری و مادی در دسترس استفاده می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *