قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / گوناگون / این حرفهای روحانی یعنی افزایش قیمت دلار

این حرفهای روحانی یعنی افزایش قیمت دلار

[ad_1]

ساعت 24 – تا روزی که دولت و به ویژه رییس بانک مرکزی و مهمتر از او رییس جمهور این گونه حرف می زنند که متخلفان یا همان صادرکنندگان موجب افزایش قیمت دلار شده اند و باید آنها را افشا کرد ، معنایش این است که قیمت دلار بازهم بالاتر می رود.

چرا این ادعا درست است ؟ چون آمارهای گوناگون نشان می دهند ارزش صادرات در بهار امسال نسبت به بهار پارسال سقوط کرده است. این را می توان از عددهای ارایه شده از سوی رییس اتاق تهران فهمید که چند روز پیش با صراحت گفت : یکی از منابع اصلی درآمد کشور درحال حاضر صادرات غیرنفتی است اما متأسفانه در دو ماه اولیه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 48.7 درصدی صادرات غیرنفتی مواجه هستیم. به طور حتم سیاست‌های غلطی که در حوزه صادرات غیرنفتی اعمال می‌شود، در این کاهش سهم بسزایی دارد. اما حرف مهمتری که خوانساری زد این بود که “هم‌اکنون شاهدیم بسیاری از فعالان اقتصادی که سالیان سال صادرکننده بوده‌اند از چرخه خارج و افراد جدیدی وارد می‌شوند. این نگرانی وجود دارد که آیا این افراد توانایی کافی را در امر تجارت خارجی دارند یا خیر و می‌توان مطمئن بود که ارز را به کشور بازمی‌گردانند یا خیر. متأسفانه شاهدیم هر زمان بحث‌ها و انتقادی از سوی بخش خصوصی مطرح می‌شود بلافاصله صحبت‌هایی درباره سوءاستفاده و رانت‌خواری پررنگ می‌شود و مساله به سطح چند فرد و شخص تقلیل می‌یابد که نادرست است و نمی‌تواند مبنای سیاستگذاری باشد.”

رضی حاجی میری بازرگان سرشناس ایرانی نیز برای روابط عمومی اتاق تهران حرفهایی با همین مضمون زده است و می گوید:  “انداختن تقصیرها به دلایلی مثل همه گیری کرونا به عنوان عامل افزایش قیمت ارز، فرار رو به جلویِ رییس کل بانک مرکزی برای پوشش سوء مدیریت هاست و اصرار به بازگشت هرچه سریع تر ارز حاصل از صادرات غیرنفتی و فشار به صادرکنندگان هم دلیلی دیگر بر این ادعاست. صادرکننده به طور حتم ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور باز می گرداند اما نحوه برخورد  بانک مرکزی با صادرکنندگان  پیامدی  جز کاهش اصل صادرات ندارد. هرچه صادرات غیرنفتی کاهش پیدا کند، ارز کمتری هم به اقتصاد می آید. با اعمال بیشترین فشار به صادرکنندگان، صادرات به کمترین میزان می رسد و اگر صادراتی نباشد، ارزی در کار نیست و نرخ افزایش پیدا می کند.دلیل اصلی افزایش نرخ ارز عدم دسترسی دولت به منابع ارزی است. دولت ها در سال های گذشته با تزریق ارز به بازار یا جلوگیری از واردات، به شکل تصنعی مانع رشد نرخ ارز شده اند. امروز هم دولت با همین روش ها کار می کند با این تفاوت که امروز ارزی برای تزریق به بازار ندارد. باتوجه به عدم دسترسی دولت به منابع ارزی، آینده بازار ارز غیرقابل تصور و تحمل خواهد بود. عبور نرخ دلار از کانال 20 هزار تومان و رسیدن به کانال 25 هزار تومان در کوتاه مدت یک بحران جدی برای اقتصاد و اجتماع ایران است. این آینده تنها در شرایطی محقق نمی شود که دسترسی دولت به منابع ارزی به وضعیت طبیعی باز گردد. یعنی با  کاهش فشار تحریم ها نخست، امکان فروش نفت و بازگرداندن ارز حاصل از آن ممکن شود و دوم، فشار ناشی از بازگشت ارز بر صادرکننده غیرنفتی کاهش پیدا کند و با اطمینان از اینکه ارز حاصل از کار آن به اقتصاد باز می گردد به توسعه صادرات غیرنفتی کمک کنیم. صادرکننده برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به هیچ فشاری نیاز ندارد و روش ها و سیستم هایی که راه اندازی شده صرفا به مشکلات دامن زده است.”

وقتی معاون اول رییس جمهور می گوید پارسال که تازه تحریم نقت به این شدت نبوده است درامد ارزی از صادرات نفت فقط 8میلاید دلار بوده است و هنگامیکه چشم انداز صادرات نفت برای امسال بسیارتیره تر از سال قبل است و صادرات غیر نفتی نیز چشم اندازی ندارد معلوم است دلار بالاتر می رود.  

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

8 اولویت ازبکستان برای ثبات اقتصادی

[ad_1] ساعت 24 -رهبری ازبکستان از همه نیروی فکری و مادی در دسترس استفاده می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *