قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / گوناگون / اضافه شدن 1.5 میلیون بیکار بر ارتش بیکاران

اضافه شدن 1.5 میلیون بیکار بر ارتش بیکاران

[ad_1]

ساعت 24 – پیامدهای گسترش ویروس کرونا بر کسب وکار ایرانیان و نیز بر سازمانها ونهادهای حاکمیتی و موثر در اداره جامعه به دلیل نبود یک نهاد نیرومند و یکپارچه نظام آماری و نیز نبود انگیزه برای آماردهی از سوی سازمانها هنوز مبهم و ناشناس است و در ماههای آینده و شاید کمی پس از فرونشستن توفان کرونابتوان در این باره سخن گفت.

  با این همه برخی آمارهای گوناگون در نشستهای متفاوت از زبان مدیران سازمانها ی دولتی و نهادهای مدنی به بیرون درز می کند که ناراحت کننده و غم انگیز است. به طور مثال دریازدهمین نشست دیده‌بان رفاه و تامین اجتماعی  که با موضوع بررسی تاثیر کرونا بر سازمان تامین اجتماعی و با محوریت مروری بر اقدامات مواجهه با این ویروس در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد سخنرانان آمارهای عجیبی ارایه دادند که برخی از آنها را به طور خلاصن و بدوناولویت می آوریم:

این نشست با حضور دکتر مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، دکتر روزبه کردونی مدیر موسسه علی پژوهش تامین اجتماعی و جمعی از اساتید،مسئولان و پژوهشگران صاحب‌نظر در عرصه رفاه و تامین اجتماعی برگزار شد.

70 درصد فوت شده های کرونا بالای 60 سال بودند

حمد دلبری، رئیس انجمن علمی سالمندان نیز با بیان اینکه یکی از گروه‌های آسیب پذیر کرونا، سالمندان و بازنشستگان هستند گفت: میانگین سن ابتلا 56 سال و سن فوت به طور میانگین 67 سال است و 38 درصد فوتی ها بالای 80 سال و 68 درصد بالای 60 سال سن هستند.طبق اعلام معاون وزیر رفاه 60 درصد منابع بیمه ای کشور برای سالمندان هزینه می‌شود و تاسیس اداره سالمندان در سازمان تامین اجتماعی می‌تواند اقدام موفقی در راستای پیشگیری و کمک به بهبود وضعیت سالمندان باشد و باید برای تاسیس این اداره در سازمان تامین اجتماعی تشکر کرد.اغلب سالمندان ما از یک یا چند بیماری مزمن رنج می برند و به نظر می رسد بیماری های زمینه ای به علت کرونا رها شده اند که آثار آن در درازمدت مشخص می‌شود.رئیس انجمن علمی سالمندان به عوارض جدی روحی و روانی ناشی از کرونا برای سالمندان اشاره کرد و گفت: سازمان های دولتی آنقدر چابک نیستند که بتوانند نیاز جدی سالمندان را تامین کنند. کمپین آوای همدلی با سالمندان را با کمک ستاد اجرایی فرمان امام و نهادهای دیگر شکل داده ایم که تامین اجتماعی نیز می تواند به این کمپین بپیوندد. با توجه به اینکه پیش بینی می شود موج دوم کرونا از مهر شروع شود، رسیدگی و توجه به گروه‌های پرخطر و تامین واکسن آنفلوآنزا برای آنها لازم است.

بیکار شدن 700 هزار نفر

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی در خط مقدم موضوعات درمانی و اجتماعی قرار دارد گفت: 700 هزار نیروی شاغل شغل خود را از دست داده اند که تاثیر تخریبی بر درآمدهای تامین اجتماعی دارد. تاثیر کرونا بر فقیرتر شدن جامعه کارگری کاملا محسوس است. کرونا سرعت حرکت گردونه فقر را بیشتر کرده است. نیازمند تحقیق علمی پیرامون تعطیلی واحدهای تولیدی هستیم، به ویژه واحدهای تولیدی کوچک که کمتر از 10 نفر در آن مشغول به کار هستند. اگر جلوی موج تعطیلی واحدها گرفته نشود باید آثار آن بر عملکرد و تعهدات تامین اجتماعی را در آینده شاهد باشیم.

1.5 میلیون بیکار تازه

فقیهی، معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران نیز گفت: 8700 اتحادیه و 2 میلیون و750 هزار عضو واحد خدمات داریم و به نظر می رسد با وضعیت کرونا حدود یک میلیون و 500 هزار نفر به جمعیت بیکار در خردادماه اضافه شود. بنابراین حفظ اشتغل و کسب و کار مهمترین رویکرد است و سازمان تامین اجتماعی باید رفتارهایی متناسب با همه کسب و کارها داشته باشد چراکه به نظر می رسد راهکارهای قبلی مفید نخواهد بود. کاهش درآمد : هرماه 2هزار میلیارد تومان

سالاری رییس سازمانتامین اجتماعی نیز با اشاره به آثار مالی متاثر از کرونا گفت: درآمدهای سازمان از زمان شیوع کرونا به طور میانگین هر ماه 2000 میلیارد تومان به علت امهال های دولت و بیکاری ها کاهش داشته است. در هیئت دولت مصوب شد که دولت یک خط اعتباری از طریق بانک مرکزی بابت این کسری در اسفندماه به سازمان بدهد. قرار شد برای فروردین هم 2000 میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان پرداخت شود و خوشبین هستیم این دو موضوع تا دو سه هفته آینده انجام شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: با توجه به منتفی شدن امهال ها از پایان اردیبهشت ماه به بعد، وصول حق بیمه ازاول خردادماه به روال عادی برمی گردد لذا اصولا با کاهش درآمد کمتری در خرداد به بعد مواجه خواهیم بود گرچه به دلیل آثار کرونا بر فعالیتها واشتغال، این کاهش درآمد به صفر نخواهد رسید.

ثبت نام 680 هزار بیکار شده

وی به وضعیت بیمه بیکاری نیز اشاره کرد و گفت: بیماری کرونا، بیکاری گسترده ایجاد کرده است. 220 هزار مقرری بیمه بیکاری بگیر در اسفندماه داشتیم که این رقم بدون لحاظ تاثیر کرونا بود. با شروع تعطیلی واحدهای تولیدی، عده ای نامنویسی کردند و لیست 370 هزار نفری پالایش شده وزارت کار در اختیار ما قرار گرفت.سالاری ادامه داد: با کسر این اسامی،این رقم به 241 هزار مورد کاهش پیدا کرد. عده ای هم در دفاتر کاریابی و ادارات کار ثبت نام کرده اند که با محاسبه آنها، لیست بیمه بیکاری بگیران ما به حدود 270 هزار نفر رسید.در نام نویسی و ثبت نام بیکار شدگان درسامانه ثبت نام بیکارشدگان ایام کرونا 680 هزار نفر برای فروردین بوده است. با پالایش و حذف اسامی شاغلین، این فهرست به 540 هزار نفر کاهش پیدا کرده و برای اردیبهشت هم پیش بینی می کنیم به همین تعداد افراد برسیم.

برآورد خسارت 30 تا 50 هزار میلیاردی کرونا بر تامین اجتماعی

همچنین روزبه کردونی مدیر موسسه پژوهش تامین اجتماعی در این نشست با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی از جمله نهادهایی است که اقدامات سیاستی اش در مواجهه با کرونا به شدت مورد اهمیت و محل توجه است گفت: سازمان تامین اجتماعی قبل از ورود کرونا دچار چالش هایی بود و کرونا آن را گسترده تر کرد.وی در یازدهمین نشست دیده بان رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به اینکه از اواخر بهمن شیوع کرونا اعلام شد و در موسسه تمرکز خود را بر شناسایی و مطالعه ابعاد مختلف کرونا گذاشتیم گفت: از آنجایی که منشا بیماری ناشناخته بود، در ابتدا تمرکز ما بیشتر بر اطلاع رسانی قرار گرفت. از فروردین ماه رصد اثرات اقتصادی و اجتماعی ناشی از کرونا نیز در دستورکار قرار گرفت.وی افزود: سازمان تامین اجتماعی قبل از ورود کرونا دچار چالش هایی بود و کرونا آن را گسترده تر کرد. تا کنون 13گزارش منتشر کرده ایم که آخرین مورد آن پیرامون اثرات کرونا بر هزینه های تامین اجتماعی بوده است و در آن خسارت 30 تا 50 هزار میلیارد تومانی ناشی از کرونا بر تامین اجتماعی تخمین زده شده است.کردونی با اشاره به تاثیر کرونا بر فقر اظهار کرد: برآورد شده است که حداقل 500 میلیون بر آمار فقرا در جهان افزوده می شود و 30 سال تلاش کشورها برای مبارزه با فقر به عقب برخواهد گشت. کارگران غیررسمی 34 درصد فقیرتر میشوند.

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ویروس کرونا :محصولی از حزب کمونیست چین

[ad_1] ساعت 24 – تنها چند روز پس از آنکه دونالد ترامپ با قاطعیت از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *